Jdi na obsah Jdi na menu
 


Italská televize odvysílala Zkrocenou horu v cenzurované podobě

15. 12. 2008
ObrazekŘím 10. prosince (ČTK) - Italská veřejnoprávní televize RAI vystříhala z oscarového filmu Zkrocená hora amerického režiséra Anga Leeho scény se sexuálním kontextem stejně jako záběry, na nichž se hlavní mužští představitelé líbají. Zásah vyvolal nesouhlas italských sdružení za práva homosexuálů, která poukázala na nepřípustnou cenzuru, napsala dnes agentura AP.

Podle těchto sdružení RAI nikdy takovým způsobem nepřistupovala k filmům, kde se odehrávaly obdobné scény, ovšem mezi představiteli rozdílných pohlaví. Někteří politici mají za to, že záležitost kolem cenzurních zásahů do tohoto filmu musí projednat parlament, RAI se brání tvrzením, že upravená verze se dostala do vysílacího okruhu omylem.

Film vypráví milostný příběh dvou mladých mužů, rančera a kovboje, kteří se poznali v létě roku 1963 a stali se přáteli na celý život. Prožili mnoho radostí i tragédií, díky kterým poznali slabost i sílu lásky. Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se seznámí ve Wyomingu, kde pracují jako honáci ovcí na hoře Brokeback, a brzy se stávají víc než nejlepšími přáteli. Tato kovbojská romance vynesla režisérovi Leeovi v roce 2005 tři Oscary stejně jako další nemálo hodnocenou cenu, benátského Zlatého lva.

Upravenou verzi odvysílala italská televize v pondělí a reakce některých diváků přišla okamžitě. 

"Nevěřím, že šlo jen o přehlédnutí. byla to úmyslná cenzura," prohlásil známý aktivista homosexuálních sdružení a někdejší poslanec Vladimir Luxuria v rozhovoru pro deník la Repubblica. Podle něho je to stejné, jako kdyby se Mona Lisa ukazovala bez hlavy.

RAI tvrdí, že film obdržela od distributora už upravený, aby mohl být zařazen do programu v hlavním vysílacím čase. Pak se ale rozhodlo, že bude odvysílán až pozdě večer a nikdo už se jeho podobou nezabýval. Televize slíbila, že snímek opět odvysílá, tentokrát bez zásahů. 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář